Układ wydechowy a walka o czystsze powietrze

W ostatnim ćwierćwieczu układ wydechowy z prostej konstrukcji stalowych rur przeobraził się w zaawansowany system, który z powodzeniem radzi sobie nawet z ponad 90% toksycznych spalin.

W praktyce oznacza to , że nasz wkład w poprawę czystości powietrza może zacząć się właśnie od zadbania o układ wydechowy w swoim własnym aucie. Naprawdę wydatek rzędu 300 czy 400 złotych na samochód elektryczny nie jest jedyną słuszną decyzją.

Wbrew temu, co często twierdzą sami ich posiadacze, samochody elektryczne nie są jedynym rozwiązaniem, które jest w stanie uchronić naszą Planetę przed zagładą.

Tym bardziej, że jak spojrzymy na to nieco szerzej to samochody elektryczne też wpływają negatywnie na środowisko.  Przecież prąd, którym zasilają swoje auta pochodzi z elektrowni.

W jaki sposób układ wydechowy redukuje emisję spalin?

Mechanizm działania układu wydechowego jest dosyć prosty. Kolektor wydechowy wchłania spaliny, a te najpierw trafiają do tłumika przedniego, a później do tylnego. W kolektorze zachodzą reakcje chemiczne, które zmniejszają emisją trujących substancji. Spaliny w momencie, gdy trafiają do kolektora osiągają temperaturę nawet 900°C. Zadaniem układu wydechowego jest obniżenie temperatury spalin do takiej, która jest przyjazna środowisku.

Do czego służy katalizator i sonda Lambda?

Katalizator powstał z myślą by jeszcze efektywniej kontrolować emisję spalin do środowiska. Zjawisko, które charakteryzuje działanie katalizatora nazywamy katalizą –  przyspiesza ona przebieg reakcji chemicznych, a tym samym skutecznie redukuje tlenek azotu, tlenek węgla i węglowodory.

Sonda Lambda ściśle współpracuje z katalizatorem. Sonda mierzy zawartość tlenu w spalinach, następnie dane pomiaru przesyła do katalizatora. Dzięki temu katalizator jest w stanie prawidłowo określić dopuszczalną ilość benzyny, która może dostać się do silnika. W związku z tym, że reakcja kataliczna zachodzi w bardzo wysokiej temperaturze – od 600 do 900°C optymalny skład mieszanki paliwa i powietrza musi być dobrany bardzo precyzyjnie.

Dlaczego układy wydechowe odgrywają tak kluczową rolę w ochronie środowiska?

  • Po pierwsze nowoczesne układy wydechowe usuwają spaliny z cylindrów.
  • Po drugie skutecznie je oczyszczają
  • Po trzecie zmniejszają do minimum promieniowanie cieplne wydzielanych spalin.
  • Po czwarte chronią kierowcę i pasażerów przed ich wdychaniem.

W obronie dóbr naturalnych

Temat zwiększenia kontroli spalin jest niezwykle ważny dla  klimatu. Największe koncerny samochodowe nie pozostają na to obojętne.  Tworzą coraz to bardziej ekologiczne rozwiązania w swoich modelach samochodów, ale też w poszczególnych komponentach, czego przykładem są wyżej opisane układy wydechowe.

O czystsze powietrze walczą też władze, które prawnie regulują dopuszczalne normy, dotyczące emisji spalin. Coraz bardziej wyśrubowane przepisy motywują koncerny do szukania alternatywnych sposobów na zmniejszenie ilości wydzielania zanieczyszczeń do środowiska.

Na szkodliwość substancji trujących w powietrzu nie pozostaje obojętna również edukacja.  Współczesne pomoce naukowe, które symulują rzeczywiste warunki pracy i umożliwiają obserwowanie procesów efektywnie wprowadzają uczniów i studentów w praktyczne aspekty także procesów, jakie zachodzą w czasie kontroli emisji spalin.

Przykładem są panele symulacyjne firmy Delorenzo –

Pierwszy koncentruje się na przybliżeniu uczniowi technik, które zmniejszają emisję substancji trujących do środowiska.

Drugi z kolei uczy sposobów funkcjonowania urządzeń i systemów za pomocą których redukuje się emisję spalin w silnikach benzynowych.

Więcej praktycznych rozwiązań dydaktycznych, w których teoria jest tylko punktem wyjścia do praktycznego treningu  na stronie dydaktyka.merazet.pl.

Sprawdź ofertę cenową w sklepie STYLAUTO.PL